Muzika tai ko tu niekada nepasakysi žodžais…
Muzika tai ką tu išgyventi gali…
Muzika tai jausmai…
Muzika tai ko tau reikia, kai būna liūdna…
Muzika tai kas padeda išgydyti sužeista širdį…
Muzika tai ko reikia tau, man ir kiekvienam…
Muzika tai pasaulis kuriame aš gyvenu…

Muzika tai spalvos kurias kiekvienas įsivaizduojam savaip…
Muzika tai rytas, diena, vakaras ir naktis…
Muzika tai pomėgis tapęs poreikiu…
Muzika tai be ko negalėčiau gyventi…
Muzika tai taisyklės kurias aš suprantu savaip…
Muzika tai šokis…
Muzika tai girdima tapyba…
Muzika tai ne tik garsas, bet ir emocija…
Muzika tai tyla su garsais…
Muzika tai prisilietimas prie kažko trapaus…
Muzika tai mes…
Muzika tai ko tu nematai, bet pajausti gali…
Muzika tai be ko pasaulis neturėtų spalvų…
Muzika tai bendravimo forma…
Muzika tai kelias į kiekvieno žmogaus sielą..
Muzika tai visas pasaulis…

Muzika tai tu, be ko aš gyventi negaliu
!
Jei kartą atvėrei duris į muzikos pasaulį - niekada jų neuždaryk.

2011 m. lapkričio 29 d., antradienis

Gydimas muzika


Gydo tikėjimas ar muzika?
Asmeninis muzikos terapijos poveikio potyris taip pat įdomus. Susitrenkęs galvą, D.Kempbelas blogai matė dešine akimi. Kamavo galvos skausmai, neužmigdavo. Diagnozė: miego arterijoje, kiek žemiau dešiniojo smegenų pusrutulio, aptiktas ilgesnis nei 1,5 colio krešulys. Operacijai D.Kempbelas nusiteikė, bet nesiskubino.
„Išgyvenau su krešuliu tris savaites. Jutau, kad kūnas gali pasinaudoti 10 metų patirtimi, kai tyriau tono ir balso poveikį kūnui.“ Donas įveikė negalią ir tuo nustebino net medikus. Kaip tai vyko, D.Kempbelas išsamiai aprašė knygoje. Pagrindinis vaistas buvo garsas ir muzika.
Gal kompozitorių išgydė tikėjimas? Tebūna šis klausimas retorinis, kaip lieka daugelis, kalbant apie bet kurią gydomosios terapijos rūšį.
Maistas smegenims
„Muzika harmonizuoja protą, jausmus, kūną ir dvasią. Muzika nėra vien menas. Tai ir mokslas. Dažnai sakoma, kad muzika jungia abu žemės pusrutulius, visus žmones, kad tai – universali kalba.
Žmogaus galvoje yra du smegenų pusrutuliai. Garsai, kuriuos mes girdime, – kaip maistas, kurį valgome. Per pastaruosius dešimt metų JAV įvesta sistema: parduodamo produkto etiketėje nurodomos visos sudedamosios dalys – vitaminai, mineralai, kalorijos ir t.t. Galbūt vieną dieną bus išstudijuoti, išsamiai aprašyti ir muzikos kūrinių teikiami vitaminai? – juokais ar rimtai viliasi kompozitorius. – Svarbiausias muzikos gydantis komponentas yra ritmas.“
Savo teorijai iliustruoti pateikė pavyzdį: jo motina sirgo senatvine Alzheimerio liga. Ji neatpažino sūnaus, bet reagavo į populiarią amerikiečių dainelę, kurią dažnai grodavo jos jau miręs vyras.
Muzikos terapija
„Klausomės muzikos norėdami atsipalaiduoti ar pasilinksminti. Taip pat galime muziką naudoti kūnui gydyti, smegenų veiklai stimuliuoti“, – įsitikinęs kompozitorius. Mokslo pasaulyje D.Kempbelas nesijaučia vienišas. Pastaruoju metu jau nemažai mokslininkų muziką bando vadinti ir pripažinti vaistu.
Muzikos gydomąją galią plėtojo jau minėtas prancūzų mokslininkas A.Tomatis. 1978 metais jis ėmė tirti, kokie garsai labiausiai veikia smegenis. Dirbo su galvos defektų turinčiais vaikais, kurie tokie gimė arba tapo po patirtų traumų. Pastebėta, kad šiuos vaikus muzika veikia teigiamai. A.Tomatis sukūrė gydančių ir kūrybinių garso bei muzikos galių sistemą, daug dirbo atskleidžiant Mocarto muzikos poveikio fenomeną.
„Ausis ne tik girdi. Ji vadovauja procesui, kai sutelkiame dėmesį į vieną objektą. Smegenys dirba aktyviai, yra užsiėmusios ir nuolatos filtruoja garsus. Vienus atmeta, kitus priima ir siunčia informaciją.
Ausis – labai sudėtingas instrumentas, kuris privalo, kai mes bendraujame ir norime intymumo, atlikti selekciją: negirdėti garsų, kurių mums nereikia. Priešingu atveju, smegenys būtų be galo apkrautos ir mes negalėtume bendrauti.
Girdėjimas ir klausymas yra dvi skirtingos funkcijos.
Ausis išbalansuoja garsus, suskirsto juos. Tai, ką ir kaip kalbame, priklauso nuo to, ką mes prieš tai girdėjome.
Muzika tą pačią akimirką geba keisti mūsų smegenų darbą. Ritmas tarsi kalba mūsų kūnu. Muzikos klausyti galima įvairiai. Ligoniai, kurie sunkiai vaikšto ar turi senatvės negalias, lengvai reaguoja į ritminę muzikos kalbą, tačiau gali visai nereaguoti į šneką. Vaikai puikiai girdi tik aukšto dažnio garsus. Jie klauso visko, bet išgirsta ne viską“, – muzikos poveikį aiškino D.Kempbelas.
Augalai irgi „girdi“ muziką
„Net augalai jaučia muziką. Vienaip jie auga tyloje, kitaip – triukšmingoje aplinkoje. Prie televizoriaus jie auga kur kas prasčiau“, – teigė kompozitorius.
Robertas Kochas (choleros bacilos atradėjas) yra pasakęs: „Vieną dieną žmogus turės įveikti triukšmą, kaip nugalėjo cholerą ir marą“.
„Jei augalai ilgą laiką „girdi“ popmuziką ar orkestro atliekamas mišias, jie neauga. Tai įrodyta, – teigė D.Kempbelas. – Skambant Mocartui ar Bachui augalai auga puikiai.“
„Žmonės jautresni ir sudėtingesni nei augalai. Muzika galime pasikrauti. Ji veikia kaip garsinis kofeinas – žadina budrumą, smegenų tonusą, nuima raumenų įtampą. Kartais muzika veikia kaip nuskausminamieji. Muzika geba atpalaiduoti užslėptas emocijas. Stresas, baimė, įtampa yra neišvengiami ligų palydovai. Kodėl prieš juos nekovoti muzika?“ – klausė kompozitorius.
Studijų metu reikalingas tonusas, bet taip pat svarbu mokėti atsipalaiduoti. Muzika tam padeda. Įrodyta, kad sunkias traumas patyrę vaikai vėliau turi daug psichologinių problemų. Jie taip pat gali būti gydomi muzika. D.Kempbelas yra parašęs knygą apie Mocarto muzikos poveikį vaikams. Ji taip pat yra išversta į lietuvių kalbą. „Jei prieš 25 metus gaudavome tik tabletę, dabar galime gauti ir muzikos terapiją“, – sakė D.Kempbelas.
JAV vyksta judėjimas, vadinamas „integruojančiu dvasios judėjimu“.
Mocarto muzika gydo labiau
„Netrukus sukaks 250 metų nuo Mocarto gimimo. Kompozitorius garsus dėl įvairių priežasčių. Pastaruoju metu atlikta itin daug tyrimų ieškant atsakymo, kodėl būtent Mocarto muzika yra gydanti. Jo muziką žinovai ir mokslininkai renkasi, nes ji labai švari, aiški, įdomios muzikinės architektūros. Mocarto muzikos ritmika, melodika ir aukšti dažniai stimuliuoja ir veikė kūrybines bei skatinamąsias smegenų sritis“, – reziumavo knygos autorius.
Išsamūs atsakymai laukia 334 puslapių knygoje „Mocarto muzikos poveikis“, kur muzikinės žinios persipina su anatomija, medicina ir net filosofija.
Vienas įdomiausių skyrių – „Nepaprastos istorijos“. Autorius pasakoja, nuo kokių ligų muzikos klausymas ir atlikimas gali išgelbėti net beviltiškus ligonius: nuo epilepsijos iki viršsvorio.
Deja, vieno recepto visoms ligoms nėra. Rekomendacija – kuo dažniau klausytis klasikinės muzikos. Jei ir nepasveiksite, tai bent atsipalaiduosite.
Pačiu veiksmingiausiu gydytoju tarp muzikų mokslininkai kol kas vis dar vadina Mocarto stebuklingą garsų pasaulį. „Raskite laiko panerti ir jį išgirsti. Ypač gydo smuiko garsai“, – sakė D.Kempbelas.
Jo paties įtaigus muzikavimas Maironio svetainės pianinu taip pat vertė suklusti. Kartu su susirinkusiaisiais D.Kempbelas klausėsi Kauno J.Gruodžio konservatorijos studentų ir jų dėstytojų koncerto. Aktorius Petras Venslovas skaitė knygos ištraukas.
Be Kauno, D.Kempbelas taip pat lankėsi Vilniuje, Panevėžyje, Klaipėdoje.   

2011 m. lapkričio 28 d., pirmadienis

Muzikos galia


Šiandien jau niekas neabejoja, kad muzikos garsai yra puiki terapija kūnui ir sielai. Mokslininkai yra ištyrę, kad tam tikrais instrumentais išgaunami garsai gydo skirtingas ligas. Pavyzdžiui:
Smuikas ir fortepijonas ramina nervus;
Gitaros ir violončelės muzika gydo širdies ir kraujagyslių ligas;
Fleitos garsai veikia kaip atpalaiduojanti priemonė;
Pučiamieji paspartina kasos veiklą. Šių garų ypač rekomenduojama klausytis iš ryto;
Lūpinė armonikėlė gali puikiai praversti sergant žarnyno ligomis;
Jei kamuoja skrandžio ligos, rytą pradėkite klausydamiesi klavišinių garsų.
Jeigu siekiate, kad muzika turėtų poveikį, tai turėtumėte mesti visus pašalinius darbus ir atsidėti vien muzikos klausymuisi. Susikurkite tokią aplinką, kurioje jums niekas netrukdytų. Pavyzdžiui, galite patogiai įsitaisyti lovoje ar fotelyje. Pasistenkite apie nieką negalvoti ir nepamirškite išjungti mobiliojo telefono.  Jūsų mintis turi užvaldyti vien muzikos garsai.
Ryte rekomenduojama klausytis greitos muzikos, kuri suteiktų energijos naujiems dienos darbams pradėti, pakeltų nuotaiką ir suteiktų žvalumo. Vakare – ramią ir atpalaiduojančią, kuri padėtų nusiraminti, greitai užmigti ir puikiai išsimiegoti.
Ypač muzikos terapijai tinka Mocarto muzika. Pastebėta, kad žmonės, klausantys šio kompozitoriaus kūrinių, tampa aiškesnio mąstymo ir laimingesni. Vieniems tai padeda geriau išspręsti intelekto koeficiento testą, kitiems sušvelnina skausmus, epilepsijos priepuolius, padeda lengviau užmigti, atsikratyti depresijos. Ji taip pat didina dėmesingumą ir gerina atmintį.
Lėta baroko muzika (Bacho, Hendelio) nuramina, suteikia saugumo jausmą. Ši muzika paruošia protą įtemptam darbui.
Romantinė (Šopeno, Čaikovskio, Šuberto) muzika skatina užuojautą, sužadina meilę.
Roko muzika gali sukelti įtampą, stresą, net kūno skausmą, jei šios muzikos bandome klausytis pasyviai ir be entuziazmo.
Sunkusis metalas, hiphopas, pankrokas gali stipriai įaudrinti, neigiamai veikia nervų sistemą. Šios muzikos poreikis išduoda vidinę žmogaus sumaištį.
Religinė ir sakralinė muzika sukelia ramybės būseną, padeda atsiriboti nuo aplinkos ir įveikti skausmą.
O ar žinojote tai, kad vaiko talentus nulemia ne tik genai, bet ir prenatalinis muzikinis ugdymas? Jau prieš tūkstančius metų buvo žinoma, kad muzikos garsai veikia gemalo ląsteles. Mokslo įrodyta, kad vos kelių mėnesių embrionui garsas reikalingas
 harmoningam psichofiziniam vystymuisi. Reguliariai niūniuodama, dainuodama liaudies dainas besilaukianti moteris daro teigiamą poveikį būsimo mažylio intelektui bei sveikatai. Dar iki gimimo lavinti vaikai paprastai būna gabūs tiek humanitariniams, tiek tiksliesiems mokslams.

Muzikos stiliai


Bliuzas (angl. blues) – JAV vokalinis, vokalinis – instrumentinis, o vėliau ir instrumentinis žanras, kurio formavimuisi didžiausios įtakos turėjo vergų, gyvenusių pietinėse valstijose, ypač prie Misisipės deltos, dažniausiai liūdnos darbo dainos ir religinės giesmės (spiričiueliai, gospelai). http://www.youtube.com/watch?v=KA9G4v7-DMA


Džiazas – profesionali improvizacinės muzikos rūšis, susiformavusi XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje kaip Vakarų Afrikos ir Europos muzikinių tradicijų jungties rezultatas. http://www.youtube.com/watch?v=XrgP1u5YWEg


Drum and bass (sutrumpintai d&b, DnB, dnb, drum n bass, drum & bass) – šokių elektroninės muzikos stilius, taip pat žinomas pavadinimu jungle. Pasirodė XX a. 10-ojo dešimtmečio pradžioje. Šis žanras išsiskiria laužytų būgnų mušimu, sunkiomis ir sudėtingomis boso linijomis ir greitu tempu (apie 160–180 dūžių per minutę). http://www.youtube.com/watch?v=hYNxTS3lt40


Elektroninė muzika - muzika, kuri kuriama ir atliekama naudojant elektroniką, elektroninius muzikos instrumentus. Elektroninės muzikos pradininkai buvo jauni vokiečių kompozitoriai, 1950 m. susibūrę į studiją Kelne. Jie kritiškai vertino prancūzų konkrečiąją muziką ir kūrė muziką vien su elektronikos pagalba, be jokių realaus pasaulio garsų. Elektroninė muzika yra kuriama specialiose studijose elektroninėmis priemonėmis. Ji, kaip ir konkrečioji muzika, gimė išradus magnetofono juostą, nes šios muzikos kūriniai egzistuoja tik įrašuose.http://www.youtube.com/watch?v=Is_WH_hZkDk

House – elektroninės muzikos stilius, atsiradęs XX amžiaus devintame dešimtmetyje, Čikagoje, JAV. Išskirtinis House bruožas – bosinio būgno pulsavimas 4/4 ritmu (120–130 dūžių per minutę) ir dar naudojama begalybė įvairių harmonijos variantų. House – lėtesnis Techno variantas (beje Techno uz Housą yra dvigubai ritmingesnis, net iki 240 dūžių per minutę), house muzikoje būdingas skambesys ir svarbiausia – lėtas tempas.http://www.youtube.com/watch?v=WWtNGDWxCiI

Country muzika (tarimas kañtri muzika) išsivystė pietinėse JAV valstijose. Jos šaknys – tradicinė liaudies muzika, airiška muzika, keltų muzika, gospel, bliuzas. Country muziką sudaro daugybė skirtingų žanrų, kaip bluegrass, nashville sound, western, honky tonk, gospel, outlaw country ar rockabilly.http://www.youtube.com/watch?v=IVb8aYa68iY

Klasikinė muzika – meninės muzikos žanras, kilęs iš Vakarų liturginės ir sekuliariosios muzikos maždaug XI a. ir populiarus iki šių dienų. Klasikinės muzikos standartai susiformavo tarp 1550–1900 m. http://www.youtube.com/watch?v=3kvWClaJKd8 

Liaudies muzika arba liaudies muzikinis folkloras – liaudies meno šaka: liaudies kuriami ir atliekami vokaliniai, instrumentiniai ir vokaliniai instrumentiniai kūriniai. Dažnai būna susijusi su liaudies choreografija, kai kada su teatru ar kitomis liaudies meno šakomis. Liaudies muzika yra sudėtinė kiekvienos tautos folkloro dalis. Tai menas, perduodamas iš kartos į kartą. http://www.youtube.com/watch?v=5TZK-mLfD4s


Popmuzika (arba pop) yra viena iš didžiausių populiariosios muzikos dalių, susidariusi XX amžiuje iš liaudies dainų ir šokių įtakotų "pop kultūros" judėjimo. Ji neretai yra maišoma su populiariąja muzika, nekreipiant dėmesio į jos specifinį stilių, turintį savo požymius ir muzikos skambesį, tolygiai su kitais tokiais kaip dance, rokas, ritmenbliuzas ir kt.
Pop muzika paprastos, lengvos ritmikos. Popmuzikos kūrinių eilės banalios (įprastos temos: meilė, jausmai), dažnai kartojami tie patys žodžiai, priedainis kartais smarkiai kontrastuoja savo melodija su likusiu tekstu. Dainų tematika ir naudojami žodžiai kartojasi iš dainos į dainą. Popmuzika orientuota į mases, nederinama prie specifinių muzikinių skonių ar profesionalumo.
Popmuzikos ribos nėra griežtai apibrėžtos. Dažnai po „pop“ terminu patenka ir poproko, roko, šokių, disko, elektroninės muzikos kūriniai. http://www.youtube.com/watch?v=RnKnGNQ45hU&feature=related


Regis (angl. Reggae) – muzikos žanras, išsivystęs XX a. šeštojo dešimtmečio pabaigoje Jamaikoje.
Terminas „regis“ kartais vartojamas plačiąja prasme, turint galvoje didžiąją dalį Jamaikos muzikos, įskaitant ska, rokstedį ir dabą. Siauresne prasme tai konkretus stilius, išsivystęs iš rokstedžio. Regis skirstomas į dvi rūšis: roots, arba „šaknų“ regį ir dancehall, arba „šokių salės“ regį, atsiradusį 7 deš. pabaigoje. Regio ritmas lėtesnis nei jo pirmtakų – ska ir rokstedžio. Regis dažnai siejamas su Rastafari judėjimu, padariusiu įtaką daugeliui žymių regio atlikėjų 7-8 dešimtmetyje. Tačiau regio dainų žodžiuose galima rasti ne tik šią, bet ir meilės, seksualumo bei bendro visuomenės komentavimo temas. http://www.youtube.com/watch?v=WLoaZKwXdsI

Repas - muzikos žanras atsiradęs ir formavesis 1950–1970 metais. Atsirado Jungtinėse Amerikos Valstijose. Daugiausia - juodaodžių muzika.
Repas yra pagrindinė HIP-HOP subkultūros muzika. Jis turi daug įvairiu stilių, pakraipų. Dauguma reperių turi savo stilius. Repas nėra vien rimuotas šnekėjimas, jį sudaro hip hop ritmas - laužyto ritmo muzika, kuri naudojama visuose HIP HOP subkultūros muzikos žanruose, kaip R'n'B. Repas turi dvi pagrindines šakas į kurias įeina stiliai. http://www.youtube.com/watch?v=NwHLkKKRrjw


Ritmenbliuzas (kitaip R&B arba RnB) - populiariosios muzikos žanras, kuriame jaučiama džiazo, gospelo muzikos ir bliuzo įtaka. Ritmenbliuzą pirmieji atliko afroamerikiečių dainininkai. Dabar paplitęs pasauliniu mastu tarp įvairių kultūrų.
Kaip ir daugelis muzikos žanrų, ritmenbliuzas skirstomas į tam tikrus stilius. Geriausiai ir plačiausiai žinomi – Soul, Funk, Disco, Contemporary R&B (dabartinis R&B). Kai kurie dar skirstomi į porūšius (pavyzdžiui, soul skirstomas pagal jo muzikines šaknis ir išskirtinius požymius – Latin Soul, Philly Soul, Country Soul, Neo-Soul, Blue-Eyed Soul; funk ir disco stiliai taip pat jų turi, tik mažiau). http://www.youtube.com/watch?v=cxcbFFRYKS8


Roko muzika (angl. rock music, rock) arba rokas – bendras muzikos krypčių, atsiradusių XX a. penkto dešimtmečio gale JAV, pradedant rokenrolu, pavadinimas. Roko kaip muzikos krypties ribos labai plačios, juo nusakomi tokie vienas nuo kito nutolę muzikos stiliai kaip šokių muzika rokenrolas, bliuzas ar sunkiojo metalo muzika (roko ritmo pavyzdys).
Kartais rokas lyginamas su pop muzika kaip jos priešingybė, tačiau aiškios skiriamosios ribos tarp jų nėra ir daugybės muzikinių grupių stilius balansuoja tarp šių dviejų krypčių.http://www.youtube.com/watch?v=JbRbCtIgW3A

Synthpop - elektroninės muzikos žanras. Išskirtinis tuo, kad muzika kuriama elektroninio muzikos instrumento - sintezatoriaus pagalba, kuriuo melodijos kuriamos užprogramuotų tikrų instrumentų bei kitokių garsų semplų pagrindu, taip išgaunant savitą skambesį.
Šio žanro pionieriais laikomi prancūzų elektroninės muzikos kompozitorius Jean Michel Jarre ir vokiečių grupė Kraftwerk.
Synthpop (arba Synthie - pop) glaudžiai susijęs su Anglijoje išpopuliarėjusiu „New Wave“ judėjimu ir, kaip juos praminė muzikinė spauda, „Naujųjų romantikų“ arba „Futuristų“ subkultūromis.
Populiarumo viršūnė - 8-asis ir 9-asis praėjusio amžiaus dešimtmečiai, nors modifikuotas synthpop plačiai paplitęs ir šiais laikais.http://www.youtube.com/watch?v=JQtr9U3ggBo 


Soul muzika – populiarus muzikos žanras, kuriame pastebima ritmenbliuzo ir gospelo muzikos įtaka. Žanro atsiradimu laikomas XX amžiaus 6-as dešimtmetis, JAV. http://www.youtube.com/watch?v=Adfl0_iM-IY

Sunkusis metalas – XX a. 8-ajame dešimtmetyje išsivysčiusi muzikos kryptis, pasižyminti skambesio šiurkštumu bei itin dideliu atlikimo meistriškumu. Plačiąja prasme „Heavy metal“ vadinami visi metalo muzikos stiliai, siaurąja prasme – tik klasikinis heavy metal muzikos variantas. Naudojami instrumentai – elektrinės gitaros, mušamieji, kai kada – klavišiniai instrumentai, pastaruoju metu atsiranda Heavy Metal grupių, naudojančių vien kamerinius instrumentus (Apocalyptica) ar balsą (Dokaka).
Heavy metal populiarumo pikas buvo XX a. devintas dešimtmetis, tuo metu susiformavo ir dauguma dabar esančių subžanrų..http://www.youtube.com/watch?v=N_UGFLT0VMY

Muzikos istorija

Muzikos istorija prasideda anksčiau nei buvo parašytas žodis, ir yra ypatingai susijusi su įvairių kultūrų individualumo išraiška. Tai ištisi šimtmečiai ir tūkstantmečiai. Muzika daug įtakos turėjo žmogui, o tuo tarpu jis – civilizacijos aušrai. Pradinės muzikos išraiškos randamos Indijoje, Sama Vedoje. Populiarūs muzikos stiliai plačiai varijavo nuo kultūros iki kultūros, nuo periodo iki periodo. Skirtingos kultūros grojo skirtingais instrumentais, naudojo skirtingas technikas. Pati muzikos istorija yra muzikologijos ir istorijos papildomas dalykas, studijuojant istoriją, muzikos istorija pateikiama chronologiškai, pirmiausia nuo Vakarų pasaulio. Muzika taip pat dažnai naudojama įvairioms propagandoms.
Kad būtų lengviau orientuotis, muzikos (kaip ir kitų menų bei kultūros) istorija skirstoma laikotarpiais – epochomis. Išskirtinos šios pagrindinės muzikos raidos epochos:
  • Senovė (nuo seniausiųjų laikų iki V amžiaus)
  • Viduramžiai (nuo V iki XV amžiaus)
  • Renesansas (XV amžius – XVII amžiaus pradžia)
  • Barokas (XVII amžius – XVIII amžiaus vidurys)
  • Klasicizmas (XVIII amžiaus antroji pusė – XIX amžiaus pradžia)
  • Romantizmas (visas XIX amžius)
  • Naujieji laikai (visas XX amžius)
(modernizmas)
Daug ginčijamasi dėl padalinių ir muzikos grupavimo bei suskirstymo, taip pat kaip ir dėl muzikos apibrėžimo. Vieni platesnių žanrų yra klasikinis ir populiarusis (arba komercinis) žanrai. Populiariajam priklauso rokenrolas, kantri ir folk muzika.
Kiekvienos epochos muzika gali būti skirstoma į dar smulkesnius periodus. Pavyzdžiui, viduramžių muziką muzikologai skirsto dar į grigališkojo choralo, o kartais netgi į romaninį bei gotikos stilius (romaninis bei gotikos stiliai ryškiausi architektūroje), tarp baroko ir klasicizmo išskiria rokoko bei galantiškojo stiliaus muziką, o tarp romantizmo ir XX a. muzikos – impresionizmą. Pati XX a. muzika turi dar visokiausių krypčių: tai ekspresionizmas, atonalizmas, neoklasicizmas, avangardizmas, neoromantizmas, minimalizmas ir t. t.
Dažnai nesutariama, kas vadinama „realiąja“ muzika: vėlesniojo periodo Bethoveno styginių kvartetai, Stravinsko baletai, serializmas, ‚bibop‘-eros džiazas, repas, pankrokas ir elektronika vos tik pasirodę ilgą laiką kritikų buvo vadinami tiesiog ne muzika.
Terminas world music atsirado, kai įtakos ir populiarumo įgijo muzika ne iš Europos, todėl taikomas muzikai ne iš Europos, nors terminą sugalvojo Wesleyan universitete, taikydami apibrėžimą visiems įmanomiems muzikos žanrams, nepamirštant ir Europos kultūrinių tradicijų. (akademiškai, šis terminas XX-ojo amžiaus viduryje buvo pakeistas į „etnomuzikologiją“ – nepatenkinantį naujadarą.)
Muzikos žanrai kaip ir dabartinė muzika, dažnai apibrėžiami pagal tradiciją ir prezentaciją. Kadangi dauguma klasikinės muzikos yra akustinė ir atliekama individualiai arba grupėmis, tai dauguma darbų ir vadinami klasikiniais – nesvarbu net jeigu tai būtų įrašai. Kai kurie darbai, kaip Geršvino (Gershwin) Rhapsody in blue taikomi ir prie džiazo, ir prie klasikinės muzikos.
Kai tautoms tapo lengviau komunikuoti, jų muzikos stilius papildė kiti atėję stiliai. Pvz., Jungtinių valstijų bluegrass stiliaus muzikoje vyrauja Anglo-airiškos, škotiškos, airiškos, vokiškos ir kiek afro-amerikietiškos instrumentalo ir vokalo tradicijos, kurios tarpusavyje turėjo susijungti JAV multi-etninėje „tautų katilo“ visuomenėje.